Taaskasutuse eelised
Selles artiklis räägime taaskasutuse ja ringlussevõtu erinevatest positiivsetest aspektidest. Vaatame, miks ringlussevõtt on oluline ja mis on taaskasutuse keskkonnaalased ja majanduslikud eelised.
Miks on taaskasutus oluline?
Taaskasutatud materjalidest uusi tooteid toota on energiasäästlikum kui toorainest uute toodete valmistamine. Ringlussevõtu tulemusena tekib ka vähem saastet, sest energiat kulub vähem. Lisaks aitab ringlussevõtt vähendada prügilatesse sattuvate jäätmete hulka.
Näiteks alumiiniumpurkide tootmine taaskasutatud alumiiniumist kulutab 95% vähem energiat kui uute alumiiniumpurkide valmistamine nullist. Selline energiakasutuse vähenemine võib kaasa tuua kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemise, mis aitab aeglustada kliimamuutusi. Samuti aitab ringlussevõtt vähendada reostust ja veejäätmeid, sest loodusesse jõuab vähem prügi.
Ringlussevõtust on ka majanduslikku kasu. Näiteks loob see uusi töökohti. Ainuüksi Ameerika Ühendriikides on taaskasutustööstuses üle 1 miljoni töökoha. Need töökohad ulatuvad ringlussevõetavate materjalide kogumisest ja sorteerimisest kuni uute toodete valmistamiseni töödeldud materjalidest. Lisaks võib ringlussevõtt säästa ettevõtete ja tarbijate raha. Ettevõtete jaoks võib ringlussevõtt olla odavam kui jäätmete kõrvaldamise eest tasumine. Tarbijate jaoks võib ringlussevõtt aidata neil säästa raha alumiiniumpurkide, klaaspudelite ja plastpudelite pealt.
Üldiselt on taaskasutusel palju eeliseid - nii keskkonnaalaseid kui ka majanduslikke. See on tava, milles saavad kõik kaasa teha, et aidata kaasa muutuste saavutamisele.
Vaatleme, milline on erinevate materjalide ringlussevõtu mõju keskkonnale, majandusele ja kogukondadele.
Toidujäätmete ringlussevõtu eelised
Toidujäätmed on suur probleem - mitte ainult Ameerika Ühendriikides, vaid kogu maailmas. Ameerikas viskavad inimesed hinnanguliselt igal aastal ära umbes 40% toodetud toidust. See on umbes 165 miljardi dollari väärtuses toitu! Euroopas läheb hinnanguliselt 20% toidust kas kaduma või raisku. Kahjuks satub suur osa sellest toidust prügilatesse, kus see laguneb ja eraldab metaani, mis on 23 korda tugevam kasvuhoonegaas kui süsinikdioksiid.
Seega võib toidujäätmete ringlussevõtul olla märkimisväärne mõju metaani heitkoguste vähendamisele.
Toidujäätmete taaskasutamine vähendab ka põllumajanduses tekkivat saastet. Põllumajandus on üks peamisi veereostuse allikaid, seega saame toidujäätmete taaskasutamisega aidata seda reostust vähendada.
Alumiiniumpurkide ringlussevõtu eelised
Alumiiniumpurgid on üks kõige sagedamini taaskasutatavaid materjale. Seda seetõttu, et neid on lihtne taaskasutada ja ringlussevõetud alumiiniumi järele on suur nõudlus. Alumiiniumi saab üha uuesti ja uuesti ringlusse võtta, ilma et see kaotaks oma kvaliteeti.
Alumiiniumpurkide ringlussevõtt säästab energiat ja ressursse. Alumiiniumpurgi ringlussevõtuks kulub vähem energiat kui uue purgi loomiseks nullist. Tegelikult säästab juba ühe alumiiniumpurgi ringlussevõtt piisavalt energiat, et käivitada keskmine telekas kolmeks tunniks!
Alumiiniumpurkide ringlussevõtt vähendab ka reostust. Alumiiniumi kaevandamise ja rafineerimise käigus satuvad keskkonda toksiinid. Need toksiinid võivad reostada õhku, vett ja maad. Purgide ringlussevõtt aitab seda reostust vähendada.
Klaaspudelite ringlussevõtu eelised
Ka klaaspudeleid saab üha uuesti ja uuesti ringlusse võtta, ilma et nende kvaliteet väheneks. Samuti kulub klaaspudeli ringlussevõtuks vähem energiat kui uue pudeli valmistamiseks nullist.
Plastpudelite ringlussevõtu eelised
Plastpudelid on samuti üks kõige sagedamini taaskasutatavaid materjale. Neid saab taaskasutada uuteks pudeliteks või muuta teisteks toodeteks, nagu vaibad, riided ja mänguasjad. Plastikpudelite taaskasutamine säästab energiat ja ressursse ning vähendab reostust.
Puidu ja paberi ringlussevõtu eelised
Ka puidu- ja pabertooteid saab ringlusse võtta. Puidu ja paberi taaskasutamine aitab vähendada metsade hävitamist. Metsade hävinemine on kogu maailmas suur probleem, mis aitab kaasa kliima soojenemisele ja eluslooduse elupaikade kadumisele. Puit- ja pabertoodete ringlussevõtuga saame aidata vähendada metsade hävitamist.
Kui palju paberit visatakse iga päev ära?
Ameerika Ühendriikides viskavad inimesed iga päev ära umbes 1.8 kg paberit inimese kohta. See on palju paberit! Kahjuks jõuab suur osa sellest paberist prügilatesse, kus see laguneb ja eraldab metaani, mis on 23 korda tugevam kasvuhoonegaas kui süsinikdioksiid.
Metallide ringlussevõtu eelised
Metalle, nagu raud, teras ja vask, saab samuti ringlusse võtta. Nende metallide ringlussevõtt säästab energiat ja ressursse ning vähendab reostust. Näiteks ühe tonni terase ringlussevõtmine säästab 1180 kg rauamaaki, 635 kg kivisütt ja 54 kg naela lubjakivi.
Miks peaksite taaskasutama ja prügi sorteerima?
Taaskasutamine on lihtne. Ühendkuningriigis peab 88% inimestest ringlussevõttu tavapäraseks ja umbes 100 miljonit ehk 32% ameeriklastest taaskasutab jäätmeid.
Mõned põhjused taaskasutamiseks ja prügi sorteerimiseks:
- Vähendab prügilatesse saadetavate jäätmete hulka
- Vähendab uute toorainete hankimise vajadust.
- Loob töökohti ringlussevõtutööstuses
- Säästab tootmisele kuluvat energiat
- Vältib eluslooduse elupaikade hävitamist
- Vähendab reostust
- Vähendab kasvuhoonegaaside heitkoguseid
Kui te taaskasutate jäätmeid, aitate kaasa keskkonna säästmisele. Ringlussevõtt säästab ressursse, vähendab reostust ja aitab vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
Ringlussevõtu majanduslik kasu
Lisaks keskkonnaalastele eelistele on ringlussevõtust ka majanduslikku kasu. Ringlussevõtt võib luua töökohti ning tuua ettevõtetele ja valitsustele tulu.
Ainuüksi Ameerika Ühendriikides on ringlussevõtutööstuses hõivatud üle 1,1 miljoni inimese. Ja 2010. aastal teenis ringlussevõtutööstus 236 miljardit dollarit tulu.
Ringlussevõtt võib ka säästa ettevõtetele ja valitsustele raha jäätmekäitluskuludelt. Näiteks San Francisco linn säästis 2010. aastal üle 1 miljoni dollari prügilakuludelt, kuna jäätmete prügilasse saatmise asemel kasutas ta ringlussevõttu ja kompostimist.
Üldiselt on ringlussevõtust palju kasu - keskkonnaalane, sotsiaalne ja majanduslik. On oluline, et me kõik annaksime oma panuse taaskasutamisse ja vähendaksime oma mõju planeedile.